JIP. České zjevení na retailovém trhu je šancí i pro další tuzemské hráče
Skupina JIP Východočeská, kterou vlastní a řídí bratři Jan a Jiří Plškové, působí na českém retailovém trhu jako zjevení. Ve chvíli, kdy se zdálo, že v oblasti tradičních kamenných supermarketů nebo hypermarketů, už budou vládnout výhradně nadnárodní řetězce jako Lidl, Kaufland, Billa nebo Penny; se před pár lety rozhodla zamíchat kartami východočeská společnost, která se dlouhá léta zabývala především velkoskladem a velkoobchodem. Dnes JIP ukusuje stále větší krajíc z tržního podílu, loni na začátku května v Ostravě otevřel svou zatím největší prodejnu s více než šesti tisíci čtverečními metry a spojuje prodejnu cash & carry s vlastní pekárnou, řeznictvím, pražírnou kávy nebo gastrostudiem. Pozoruhodný – a do jisté míry i překvapivý příběh značky, která se dnes může chlubit tržbami ve výši 13,3 miliardy korun, 1860 zaměstnanci a 13. místem mezi českými rodinnými firmami v magazínu Forbes.
Ryze český hráč má smělé plány i do blízké budoucnosti. Po Ostravě a Brně chce otevřít čtyři velké obchodní domy také v Praze. A z východních Čech, kde s prodejnami začínal, míří také do okresních měst po celé České republice. To je zajímavé poselství nejen v rámci retailového trhu, ale také dobrá zpráva pro další tuzemské firmy, které mají příležitost se díky českým vlastníkům dostat do hry. Ať už jde o dodavatele kvalitních potravin nebo třeba technologií starajících se o každodenní chod prodejen.
Jednou z takových společností je také Artemis One. Český řídicí software, který se stará o chod obrazovek a videotechniky v rámci všech prodejen JIP. O tom ví své Leoš Lemberk, který se s prodejnami JIP pokoušel navázat spolupráci už před sedmi lety. Ještě v dobách, kdy pracoval pro Samsung. Tehdy však ještě neuspěl.
Ze Sezemic do celé republiky
„Tehdy jsme přicházeli s řešením, které bylo pro potřeby tehdejšího JIP příliš robustní a drahé. Navíc neumělo mnohé z toho, co JIP potřebovalo pro svůj každodenní provoz. Proto jsme se ke spolupráci vrátili až po pár letech, kdy už jsme rozvíjeli vlastní a ryze český software Artemis One. Vedle toho ale výrazně rostl také JIP. Už nebyl jen konkurencí Makra v oblasti prodeje živnostníkům a B2B partnerům, ale rozhodl se pořádně šlápnout do klasických prodejen. Proto potřeboval parťáka pro digitální reklamu a každodenní informace o cenách nebo navigaci v rámci svých prodejen,“ vrací se na začátek celého příběhu Leoš Lemberk, který se oblastí digital signage zabývá už více než deset let.
Po pilotním projektu v Sezemicích, na kterém se celý systém zkoušel a ladily se potřeby, možnosti a síťová nastavení, pak intuitivní Artemis One zamířil do ostatních prodejen. „Systém se dostal do stavu, kdy neovládá a nespravuje jen displeje, ale kompletní videotechniku. Používá se pro promítání log u vstupů, případně reklamy na podlaze,“ dodává Leoš Lemberk.
Klíčem k úspěšné spolupráci byla zejména jednoduchost systému a jeho rychlá správa. „Člověk nemusí být grafik nebo reklamní tvůrce, aby si do displeje nebo několika stovek displejů nahrál powerpoint nebo videoobsah. Stejně tak nemusí být ani IT specialista, protože Artemis One dnes už obsahuje hardwarovou správu. Každý marketér tak neustále vidí, jestli systémy jedou nebo nejedou, mohou si udělat náhled obrazovky. Je to komplexní balíček údržby a správy systému,“ doplňuje muž, který zároveň zastává pozici obchodního manažera pro region střední a východní Evropy ve společnosti MMD, jež stojí za monitory značek Philips nebo AOC.
Ale Artemis není spojený jen s těmito značkami. „Je to skutečně plnohodnotný multiplatformní systém, který lze použít na zařízeních Philips s Androidem, ale i pomocí externího playeru na dalších zařízeních – jiných televizích nebo monitorech, kde můžeme systém nasadit a zákazníka netlačíme do konkrétního typu modelu,“ uzavírá Leoš Lemberk.
A my se jen můžeme těšit na další pokračování příběhu, který z východních Čech dokázal nabourat status quo a pravidla hry na českém trhu s potravinami.